bercik.social
bercik.news
https://www.bricomarche.pl/fotel-wiszacy-lotos

Powrót do strony głównej Wolnego Miasta Bełchatowa
Wolne Miasto Bełchatów - inne firmy
W Wolnym Mieście Bełchatowie mamy wolny rynek więc mamy firmy.
Banki
WKOP - Wolnomiejska Kasa Oszczędnościowo-Pożyczkowa
W 1948 roku skarb Wolnego Miasta Bełchatowa przejął Ziemiańską Kasę Pożyczkowo-Oszczędnościową w Bełchatowie i przeonaczył ją na Wolnomiejską Kasę Oszczędnościowo-Pożyczkową. Z racji, że było to socjalistyczne państwo, to był to jedyny bank poza małymi lokalnymi bankami spółdzielczymi. W następnych latach WKOP rozszerzał sieć placówek terenowych. Po obaleniu socjalizmu pojawiało się wiele ofert przejęcia banku, lecz żadne nie doszły do skutku, dzięki czemu dziś zachował on swój 100% bełchatowski kapitał. Obecnie Kasa ma 3 placówki w Bełchatowie oraz pojedyncze placówki w Zelowie, Wadlewie, Szczercowie, Rogowcu i Kleszczowie. Dodatkowo operują też prawie 20 bankomatami.

inne banki
Dwa najważniejsze banki poza WKOPem to Belenergo Bank - bank operowany przez bełchatowski kombinat elektryczny oraz Zjednoczony Bank Spółdzielczy - fuzja tych wszystkich banków spółdzielczych.
Gastronomia
Pizzeria Fenix
Pizzeria Fenix to słynna sieć pizzerii otwarta w 1996 roku i operująca 5 punktów w Wolnym Mieście Bełchatowie - 4 w Bełchatowie i jeden w Zelowie. Dodatkowo posiadają też sieć pizzerii Ricco operujących 4 punkty w Polsce (Radomsko, Pajęczno, Działoszyn, Kłobuck) w formie franczyzowej. Ich restauracje mają często po 4 gwiazdki na stronach z recenzjami miejsc więc są nawet chyba dobrzy.

Browar Rodziny Hellwigów
Historia bełchatowskiego browaru rozpoczęła się w 1887 roku wraz z przybyciem do miasta Rodziny Hellwigów. Henryk Hellwig, który był właścicielem browaru w Tuszynie, swoje doświadczenie piwowarskie postanowił przenieść również do niewielkiego Bełchatowa. W bliskim sąsiedztwie zabudowań dworskich wybudował niewielki browar. Według historycznych relacji w 1899 roku browar Hellwigów warzył około 10 tysięcy wiader rosyjskich. Prężnie działający browar przerwała I wojna światowa, podczas której został zdewastowany. Później przedsiębiorca postanowił przerobić obiekt na małą elektrownię, która zasilała w elektryczność pobliski dworek i uliczne latarnie w mieście. Po II wojnie światowej postanowiono utworzyć nowy browar w Bełchatowie. Mimo braku powiązania z dawnym browarem, przywrócił on dawną markę oraz recepturę. Dzisiaj produkowane są m.in. piwa Bawarska Nuta oraz Bełchatowskie Górnicze.
Galeria
Logo WKOPu
Logo Pizzerii Fenix