bercik.social
bercik.news
https://www.bricomarche.pl/fotel-wiszacy-lotos

Powrót do strony głównej Wolnego Miasta Bełchatowa
Wolne Miasto Bełchatów - media
W Wolnym Mieście Bełchatowie istnieją media państwowe i prywatne, bo jest to demokratyczny kraj. Pierwsze gazety pojawiły się jeszcze przed II Wojną Światową. Następnie, w latach 50. pojawiło się radio w formie radiowęzła operującego w granicach miasta Bełchatowa. Mikropaństwo doczekało się własnej telewizji w 1988 roku, a w 1995 roku Bełchatów dostał własną domenę .bc.
Telewizja
TV9
Pierwsze plany stworzenia własnej stacji telewizyjnej pojawiły się na początku lat 80, lecz zostały zatrzymane przez stan wojenny. Do zrealizowania planów doszło dopiero w 1988 roku, gdy z komina "Bawełnianki" na kanale 9 rozpoczęła nadawanie "Telewizja 9 Bełchatów". Numer 9 w nazwie kanału jest dalej utrzymany mimo wyłączenia analogowego nadawania kanału w 2012 roku (od 2009 jest emisja cyfrowa na kanale 34). Od 2014 roku TV9 nadaje w jakości HD.
TV9 produkuje szeroką gamę programów własnych, są to m.in. sztandarowy program informacyjny "BPŚ - Bełchatów - Polska - Świat", program publicystyczny "Jak ugryźć jabłko?". Na antenie pojawiają się też transmisje wydarzeń z państwa oraz różne filmy i seriale (lokalne i zagraniczne).

TKB i DOLTEXT
Telewizja Kablowa Bełchatów nadawana jest przez bełchatowskiego operatora telewizji kablowej DOLSAT od 1998 roku. Kanał początkowo był dostępny tylko w DOLSATcie, lecz w 2003 pojawił się w ofercie kablówki Zelowskiej SM, co ewentualnie doprowadziło do zawarcia TKB w ofercie każdej kablówki w kraju. Przeciwnie do TKB, drugi kanał DOLSATu - ogłoszeniowy DOLTEXT - jest do dziś dostępny tylko w ofercie DOLSATu (dlatego że nie ma na to potrzeby). W latach 2009-2011 w DOLSATcie wydarzyła się afera nazywana "Dolsatgate" w której (podobnie do wielu instytucji po ostatnich wyborach w Polsce) jednocześnie istniały dwa zarządy i oba wzajemnie się nie uznawały. Ostatecznie stary zarząd odzyskał pełnomocnictwo i wszystko wróciło do normy.
TKB nadaje tylko programy własne w blokach, które powtarzane są kilka razy dziennie. W takim bloku zawsze pojawia się sztandarowy program informacyjny "Teledzień", a raz tygodniowo pojawiają się różne magazyny, np. kulturalny "Sztuka puka" lub "Sport". Stosunkowo dużą widownię ma też program talk-show "Kolejny tydzień... ze Stefanem Skarbem", który przez 12 lat istnienia wywołał parę kontrowersji.

inne stacje lokalne
Własne kanały posiadają też kablówki ZUE z Bełchatowa (Twoja Telewizja Lokalna), kalwinek.net z Zelowa (TV Kalwinek), InfoGlob ze Szczercowa (IGTV) oraz kontrolowany przez samorząd gminy Kleszczów Arreks (Arreks Info). Nie wyróżniają się niczym i nie mają zbyt bogatej oferty programowej poza sztandarowym programem informacyjnym.
Radio
Radio 96.2
Historia publicznego radia rozpoczyna się w latach 50., gdy Poczta Bełchatowska rozpoczęła nadawanie miejskiego radiowęzła. Każdy mieszkaniec stolicy za niewielką opłatą mógł zamówić do swojego domu instalację głośnika, który nie czerpał prądu. Radiowęzeł nadawał komunikaty od różnych miejskich instytucji, muzykę oraz informacje od mieszkańców. W 1979 roku treści z radiowęzła zaczęły być nadawane drogą radiową z nadajnika na kominie "Bawełnianki" na fali 67.46 MHz. W 1993 roku system radiowęzła został wyłączony, a w 1998 roku rozgłośnia została przeniesiona na "górny zakres", na fale 96.2 FM.
Radio 96.2, lub potocznie po prostu "Radio Bełchatów", ma profil ogólny - nadaje publicystykę, wiadomości (BPŚ jest nadawany jednocześnie w TV9 i 96.2) oraz muzykę popularną. Nadawana jest też muzyka tworzona przez zespoły i piosenkarzy z mikropaństwa we własnym dedykowanym programie "Sad Muzyczny".

Radio 105.8
Radio 105.8 powstało w 1997 roku jako druga rozgłośnia publiczna. Od samego początku jest na fali 105.8 FM.
Rozgłośnia ma charakter classic hits, nadaje polskie i zagraniczne hity od lat 70. do lat 2000. W ramówce stacji jest też uwzględnione miejsce na utwory przedstawicieli tzw. rocka licealnego, czyli zespołów powstałych w mikropaństwie na przełomie lat 80. i 90., których członkowie często byli kolegami z liceum.

radiodyfuzja
radiodyfuzja jako pierwsza prywatna rozgłośnia w Bełchatowie rozpoczęła emisję w sylwestra 1992 roku na fali 73.9 MHz pod nazwą Radio Ga-Ga. W 1993 roku stacja pojawiła się też w "górnym zakresie" na fali 101.4 FM, ale do 1995 roku fale zostały zamienione odpowiednio na 70.25 MHz i 89.4 FM (ta ostatnia jest dzisiaj jedyną częstotliwością na której dalej słychać tą stację). Do 2002 roku właścicielem rozgłośni było Centrum Edukacji i Promocji Biznesu "Promotor", w latach 2002-2010 był to magistrat miasta Bełchatowa, a od 2010 Agencja Prasowo-Reklamowa „Activ Media”, które zmieniło w 2013 nazwę na radiodyfuzja.
Ramówka radiodyfuzji składa się z pasm muzycznych o różnych gatunkach, np. "Sobotnie Studio Dance" lub metalowe "Hour of Darkness". Nadawana jest też "Nieustająca Lista Przebojów" oraz programy publicystyczne "W cztery oczy z..." i "Salon rozmów niepokornych".
Prasa
Pierwszą gazetą w Wolnym Mieście Bełchatowie był stworzony w 1946 roku "Nowy Naród", który oczywiście był organem prasowym Bełchatowskiej Partii Pracy. Na łamach gazety często pojawiały się dzieła literackie, by kształtować tożsamość narodową nowo powstałego państwa. W latach 70 popularna była też piotrkowska "Gazeta Ziemi Piotrkowskiej". Produkcja "Nowego Narodu" została zakończona w 1990 roku, a wyposażenie drukarnii zostało wykorzystane do stworzenia nowej rządowej tuby "Echa Wolnomiejskiego". Na rynku pojawiło się też wiele gazet prywatnych oraz biuletyny partyjne/samorządowe. Obecnie najpopularniejszymi gazetami są "Przegląd Bełchatowski" od Activ Media, "Fakty, Informacje, Komentarze" od Invest sp. z o.o. oraz "Nasz Bełchatów" od Bełchatowskiej Agencji Informacyjnej.
Internet
Wolne Miasto Bełchatów zyskało swoją własną domenę .bc w 1995 roku. Pierwszą stroną założoną na tej domenie jest elektron.bc - strona bełchatowskiego dostawcy internetu Elektron, która stała się katalogiem bełchatowskich stron. Dodatkowo każda gmina ma zarezerwowaną stronę z domeną .gov.bc (np. umbelchatow.gov.bc)
W mikropaństwie jest wielu dostawców internetu. Najważniejszym, państwowym operatorem jest Telekomunikacja Bełchatowska (TB), która dostarcza internet radiowy do każdej miejscowości w WMB (może czasem słabej jakości ale zawsze jest). Poza tym są też Dolsat, Elektron, ZUE i SZYBKI-NET z Bełchatowa, kalwinek.net i Granet z Zelowa, InfoGlob ze Szczercowa i Arreks z Kleszczowa.
Galeria
Logo TV9
Plansza TKB
Loga pozostałych stacji telewizyjnych
Loga 96.2 i 105.8
Logo radiodyfuzji
Logo domeny.bc